![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brickor 2713411
*
nr 271 3411
Brickor
2 st. pläter/nysilver
Utrop:
600 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 september 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/9 09:48:04
1
500 kr
26/9 15:35:06
2
500 kr
28/9 19:32:21
2
600 kr
29/9 11:59:40
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:24
-
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:36
-
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 6.600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5 total. Vikt: 255 gr ca
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:04
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:39
-
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:58
*
Brickor
nr 271 3411
Brickor
2 st. pläter/nysilver
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 650 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 september 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/9 09:48:04 | 1 | 500 kr |
26/9 15:35:06 | 2 | 500 kr |
28/9 19:32:21 | 2 | 600 kr |
29/9 11:59:40 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
5088 Bestick
nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:24 -
5117 Bestick
silver, 5 delar, Finland. Längd: 11,5-18, vikt: 18..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:36 -
5210 Bestick
silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
Aktuellt bud: 6.600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:55
-
5115 Cigarettetuier
2 st, silver. Längd: 8-11,5 total. Vikt: 255 gr ca
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:04 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:39 -
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:58